www.efendisohbet.com
Sohbet, Muhabbet, mIRC, Kızlarla Multi Chat
Ana Sayfa      Spor Sakatlıkları      Kaburga Kırılması

KABURGA KIRIĞI

GENEL BİLGİLER:

Tanımı: Göğüsün her iki tarafındaki 12 kaburgadan herhangi birinde oluşan tam veya kısmi kırılmadır. Birçok kaburga kırılmaları ile beraber burkulma veya kasların, tendonların, bağların yırtılma veya kopmalarını da görebiliriz. Kaburga kırılmaları genelde temas sporları yapan sporcularda sık görülen bir sakatlıktır.
ETKİLENEN VÜCUT PARÇALARI
Bir veya birden fazla kaburga.
Kırık bölgesindeki sinirler, tendonlar, bağlar, kıkırdaklar ve kan damarları gibi yumuşak dokular.
BELİRTİ VE BULGULAR
Sakatlık bölgesinde oluşan şiddetli ağrı.
Dokunmaya karşı hassasiyet.
Bazen nefesin kesildiği hissi.
Eğer sakatlık diyaframın aşağısında olan 11 ve 12'nci kaburgalarda ise, karın ağrıları.
Öksürme, hapşırma ve gülme sırasında şiddetli göğüs ağrıları.
Eğer akciğer sakatlanmış ve hava kaçırmışsa, göğüs derisi altında veya boyun bölgesinde hava cepleri olduğu hissi.
Kırık etrafındaki yumuşak dokuların şişmesi ve morarması.
Eğer kırılma tam ise ve kemiklerde yeterli derecede ayrılma varsa, kol şeklinde belirgin deformasyon.
NEDENLERİ
Dirsek veya kol gibi objeler ile göğüse yapılan direkt darbeler.
Bir oyuncunun yan tarafına düşmesi, düştüğünde göğsü ile yer arasında top, kask gibi objelerin sıkışması veya üzerine çok kişinin düşmesi gibi durumlarda göğsün baskı altında kalarak sıkışması.
SAKATLIK RİSKİNİN ARTMASI
Temas gerektiren Amerikan futbolu, buz hokeyi, boks, güreş gibi sporlar.
Kemik veya eklem hastalıkları geçmişi bulunmak.
Yetersiz beslenme, özellikle kalsiyum eksikliği.
Cerrahi müdahale gerektiğinde göğüsteki kan veya havanın alınması gerekir. Cerrahi risk, sigara içmek, uyuşturucu kullanmak, kas gevşeticiler, hiperaktifliği önleyici ve uyuşturucu ilaçlar, uyku ilaçları almak, insülin, sakinleştiriciler, betaadrenerjik bloklayıcılar veya kortikosteroidlerden dolayı artar.
NASIL ÖNLENİR: Özel bir önlem yöntemi yoktur. Göğüse destek veren koruyucu yelek giyilerek, bölgenin direkt bir darbeden etkilenmesi önlenmeye çalışılabilir.
BEKLENTİLER
DOĞRU SAĞLIK BAKIMI
Doktor teşhisi.
Nefes alındığında ağrıları ve göğüs kaslarının hareketlerini azaltmak için, geniş yüzeyli elastik bandaj ile göğüs bölgesini sarmak veya özel göğüs yeleği takmak. Sakatlanma üst göğüste olsa dahi, göğüs yeleği memelerin alt kısmına takılmalıdır.
Eğer akciğerler, dalak veya karaciğerde bir sakatlık sendromu gözlemlenirse, hastanın hastaneye götürülmesi gerekmektedir. Kırılan kaburganın uç kısmı ile akciğerde bir delinme olmuş ve göğüse hava veya kan dolmuşsa, bunun alınması gerekecektir. Yırtılmış bir karaciğerin ameliyat ile tedavi edilmesi gerekecektir. Yırtılan bir dalağa cerrahi müdahale gerekebilir.
TANI YÖNTEMLERİ
Kendi gözlemlediğiniz belirtiler.
Medikal özgeçmiş ve bir doktor kontrolü.
Sakatlığı tam olarak teşhis etmek için kaburgalar ve omurganın röntgeninin çekilmesi. Oluşan kırıkta kemikler birbirlerinden ayrılmamışlar ise, ilk röntgen filmlerinde pek görülmezler, fakat 4 gün ve sonrasında çekilen röntgen filmleri genelde sakatlığı belirlerler. Komplike olmayan bir kaburga kırığının tedavisi, incinen bir kaburga ile aynı olduğundan, geciken teşhis doğru tedaviyi etkilemez.
POTANSİYEL KOMPLİKASYONLAR
Akciğerin delinmesi ile göğüs duvarına veya boyundaki deri altına kan dolması veya hava kaçması.
Zatürree, (kaburgaların hareketi ile artan ağrılar derin nefes almayı ve öksürmeyi zorlaştırdığından, biriken vücut salgıları zatürreeye neden olabilir).
Eğer kırık sağdaki 11 ve 12'nci kaburgalarda ise ve çentikli, sivri kırık uçları varsa karaciğeri de sakatlayabilirler.
Eğer kırık soldaki 11 ve 12'nci kaburgalarda ise ve sivri kırık uçları varsa dalak sakatlanır veya yırtılır.
Uzun süreli ağrılar ve yavaş iyileşme.
MUHTEMEL SONUÇ: Eğer bu ilk defa olan bir göğüs sakatlığı ise ve hiçbir iç komplikasyon olmamışsa, doğru tedavi ve tekrar temas sporlarına dönmeden yeterli derecede iyileşme süreci geçirilmişse, bu önlemler sonradan oluşabilecek komplikasyonları önler. İyileşme 4-6 haftada tamamlanır.
TEDAVİ YÖNTEMİ
İLK YARDIM: Komplikasyonu olmayan kaburga kırıklarında herhangi bir ilk yardıma gerek yoktur. Eğer akciğer, karaciğer veya dalakta bir sakatlık şüpheleri varsa, acil yardım gerekecektir.
TEDAVİNİN DEVAMI
İhtiyacınız olduğunu hissettiğiniz sürece koruyucu göğüs yeleğini ve bandajı kullanınız-genelde 4-6 hafta.
Buz tedavisi uygulayınız. Buz parçalarını koyduğunuz plastik bir torbayı, nemli bir havluya sararak sakatlanan bölgenin üzerine koyunuz. Bu buz tedavisini günde 3-4 defa, 20'şer dakika süreyle uygulayınız.
2-3 günden sonra bölgesel ısı tedavisi iyileşmeyi hızlandırdığından, sakatlık bölgesine ısı lambası, ısı tamponları, sıcak duş gibi yöntemler ile ısı tedavisi uygulayınız.
Biriken sekresyonları temizlemek için derin nefes alınız ve hafifçe öksürünüz.
İLAÇ
Hafif ağrılar için, asetaminofen veya ibuprofen içeren ilaçlar alabilirsiniz. Krem ve yağ şeklinde kullanılan ilaçları da kullanabilirsiniz. Kanama içeren sakatlıklarda aspirin kullanmayınız.
Doktorunuz şiddetli ağrılar için reçeteli ağrı kesiciler, sakatlık bölgesindeki şişliği azaltmak, ağrıları kesmek, normal nefes almanızı ve öksürebilmenizi sağlamak ve için uzun etkili lokal anestetik enjeksiyonlar verebilir.
AKTİVİTE: Doktor onayından sonra normal aktivitelerinize yavaşça başlayınız.
DİYET: İyileşme sürecinde yediğiniz yemek miktarını yaptığınız fiziksel aktiviteye göre dengeleyiniz. İyi bir sağlık ve tedavi için gerekli olan enerji, protein, vitamin, mineral ve lif ihtiyacınızı farklı yiyecekler yiyerek karşılayınız.
REHABİLİTASYON: Özel bir rehabilitasyon yoktur. Sakatlanmayan diğer kaslarınızı çalıştırmaya devam edebilirsiniz.

Müzik Dinle
Powered By indirimli elektri