www.efendisohbet.com
Sohbet, Muhabbet, mIRC, Kızlarla Multi Chat
Ana Sayfa      Spor Sakatlıkları      Kramplar

KRAMPLAR

GENEL BİLGİLER:

Düzenli eksersiz yapan kişilerin çoğunluğunda kramplara raslanabilmektedir. Özellikle tükenme aşamasına kadar anteremanlarını sürdüren sporcular kramplardan sıklıkla şikayetçi olmaktadırlar. Kramplara neden olan çok çeşitli faktörler vardır. Beslenmeye ilişkin olanlar şu şekilde sıralanabilir.
1-Sıvı kaybı
2-Elektrolit Dengesizliği
3-Glikojen depolarının boşalması
4-Yorgunluk
Bazen esnetme yada masaj krampların ortadan kalkmasına yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte eksersiz öncesi ve sonrası beslenmede dikkat edilecek bazı hususlar krampların oluşumunu engellemek açısından önem taşır.

NEDEN TERLERİZ:
Eksersizle birlikte çalışmamızın çoğunluğuna yada ortamın ısısına bağlı olarak terlemede artmaktadır. Eksersiz sırasında vücutta oluşan ısının büyük bir kısmı kaslardan deri yüzeyine taşınarak terleme ile vücuttan atılır. Bir başka deyişle terleme vücudun soğutma sistemi olup her 1 litre için 580 kalorilik enerji vücuttan uzaklaştırılır. Öncelikle bu soğutma sisteminin çalışabilmesi için vücutta yeterince sıvı olması gerekir. Soluk almada güçlük, kalp atım hızının artması, yorulma süresinin hızlanması gibi belirtiler sıvı kaybı ile kendini göstermektedir. kramplar ise daha çok vücudun dehidrete (susuz) olduğu durumlarda ortaya çıkmaktadır.
Bazı spor dallarındaki ortalama su kayıpları şu şekildedir.
Futbol=3.0 litre
Boks=1.5 litre
Basketbol=1.7 litre
2000metrekürek=0.8litre
Buz hokeyi=1.8 litre

Sıvı kaybının daha az olacağı düşünülen yüzmede dahi, saatlik yoğun bir çalışma ile vvucuttan 2 litrelik sıvı kaybı söz konusudur. Böylelikle eksersizden önce yeterince sıvı alımı (vucudun su doygunluğu), eksersiz süresince cucudun su kaybının karşılanması , iyi bir çalışma verimi ve krampların önlenmesinde oldukça önemlidir. Eksersiz sırasında vuvudun kaybettiği suyun tümünü (örneğin bir tenis maçı anında yada maratonda) anında yerine koymak oldukça güçtür.Bununla birlikte 15-20 dak. aralıklarla azar azar alınan su, kuşkusuz krampların önlenmesinde etkili olur. Alınan suyun mideyi kısa sürede terk etmesi ve rahatsızlık vermemesi için serin olması (5-10derece)gerekir. Eksersiz öncesi ve sonrası vücud ağırlığının belirlenmesi, vücut sıvı kaybının belirlenmesi gerekir. Kuşkusuz bir futbol maçı sonunda 2.5 litre sıvı kaybetmiş bir sporcunun, bu kaybı bir anda karşılaması beklenemez. Ancak eksersiz bitiminden 30 dakika sonra su içimine aşlanması gerekir.
Kramplardan sorumlu olan diğer besin öğesi; minerallerdir. Vücut sıvılarında bulunan ve elektrolit olarak adlandırılan kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum gibi mineraller terle vücuttan atılmaktadırlar. Vücuttaki en önemli görevleri ise.kas kasılması ve sinir iletiminde görev almalarıdır. Özellikle sıcak ortamda bu minerallerin kayıplarından vücut elektrolit dengesi bozulur ve çalışan kaslarda krampların oluşumuna zemin hazırlanır. Bununla birlikte, sporculara eksersiz sırasında mineralden zengin sıvı alımları önerilmez. Çünkü damar içerisinde belirli yoğunlukta bulunan bu tur hazır içecekler eksersiz sonrası toparlanma döneminde alınabileceği gibi, iyi bir beslenme ile de kayıplar karşılanabilir. Terleme ile atılan ve kas kasılmasında önemli bir görev üstlenen minerallerin kaynakları ve yetersizliği sonucunda oluşanlar tabloda gösterilmiştir.

MİNERAL ADI - KAYNAKLARI - YETERSİZLİĞİ
Kalsiyum - Süt ve süt ürünleri - Kramplar
Kuru meyvalar - Meyvalar - Sinir iletiminde bozukluk
Sodyum - Tuz - Kas yorgunluğu
Süt ve ürünleri - Süt ve ürünleri - Ağrı, kramp, solunum yetmezliği
Magnezyum - Kurubaklagiller, tahıl, yeşil bitki - Kas kasılması, sinir iletiminde bozukluk

Cimnastikçiler ve dağcılar üzerinde yapılan çalışmalarda kramp şikayetlerinin günlük yeterli kalsiyum(2-3 su bardağı süt yoğurt) ile ortadan kalktığı gözlenmiştir. Aynı şekilde , futbolcuların potasyumdan zengin yiyecekleri sıklıkla tüketmeleri ile kramp sorunları çözülmüştür. Minerel kayıplarının eksersiz sonu karşılanması bir sonraki anteremana hazırlık açısından önemlidir.
Bu nedenle sporculara eksersiz sonrası öğünde 1/2 oranda meyva suyu ile karıştırılmış kalsiyum ve minerallerce zengin besinlerin verilmesi yararlı olur.tuz kaybı yemeklere katılan tuz ile telafi edilip ayrıca tuz tabletleri verilmesi önerilmez.
Kramplara neden bir faktörde;Glikojen depolarının boşalması ve bunu izliyen yorgunluğun gelişimidir.
Kayakçılar üzerinde yapılan araştırmalarda krampların daha çok öğleden sonraları meydana geldiği gözlenmiştir. Öğle arası sporculara karbonhidratlı yiyeceklerin verilmesi bu şikayetleri ortadan kaldırmıştır. Vücut glikojen depolarının doygunluğu yorulma süresini geciktirmekle birlikte sakatlanma riskini de bir ölçüde azaltmış olur. Eksersiz yapan kişilerin eksersiz süresince vücuttan kayba uğrayan besin öğelerini bilmeleri ve beslenmelerini bu doğrultuda düzenlemeleri iyi bir çalışma verimi ve krampları(sakatlanmaları)önleme açısından gereklidir.

Müzik Dinle
Powered By indirimli elektri