www.efendisohbet.com
Sohbet, Muhabbet, mIRC, Kızlarla Multi Chat
Ana Sayfa      Spor Sakatlıkları      Omuz Çıkığı

OMUZ ÇIKIĞI

GENEL BİLGİLER:

Tanımı: Humerus'un omuz eklemindeki sökelinden çıkmasıdır. Humerus'un öne doğru çıkması en sık görülen dislokasyondur. Kemiğin geçici olarak sökelinden çıkması ve hemen geri yerine oturması sublüksasyon olarak tanımlanır.
ETKİLENEN VÜCUT PARÇALARI
Omuz eklemi; humerus.
Sakatlık bölgesindeki periost, sinirler, tendonlar, kaslar, kan damarları ve bağ dokular gibi yumuşak dokular. Deltoidi çalıştıran ve koltuk altından geçen aksiller sinirde sakatlık sık gelişir.
BELİRTİ VE BULGULAR
Sakatlık sırasında oluşan şiddetli ağrı.
Omuz fonksiyonunun kaybedilmesi ve hareket ettirilmek istendiğinde şiddetli ağrı.
Eğer ayrılan kemikler ayrıldıkları şekilde kilitlenmişler ise, gözle görülebilen bir deformite. Kemikler, hemen eski durumlarına gelebilirler ve bir deformite görülmeyebilir, fakat oluşan tahribat aynıdır.
Çıkma bölgesinde hassasiyet, şişme ve morarma.
Çıkma bölgesinde oluşan baskı, sıkışma, sinirlerin veya kan damarlarının kesilmesinden dolayı, kolda oluşan uyuşukluk veya felç.
NEDENLERİ
Omuza, yukarı doğru yapılan direkt bir darbe veya uzatılmış kola, geriye doğru çekme gibi bir güç uygulaması.
Aşırı derecede omuz burkulması sonucu.
Doğuştan olan omuz eklemi deformiteleri.
Çok güçlü kas dönmesi veya şiddetli bir kas kasılması (sara nöbetleri veya elektrik çarpması).
SAKATLIK RİSKİNİN ARTMASI
Temas ve çarpışma olasılığı yüksek olan Amerikan futbolu, güreş, futbol veya basketbol gibi sporlar.
Güçlü bir atma, kaldırma, vurma veya döndürme gerektiren her türlü aktivite.
Omuz kırılması. Daha önce olmuş bir omuz çıkması veya burkulması. Yetersiz kas kondisyonu.
Herhangi bir omuz sakatlığının tekrarı.
Her türlü artrit (gut, romatizmal artrit)
NASIL ÖNLENİR
Kuvvet, esneklik ve genel kondisyon antrenmanları, özellikle atma sporları için omuz güçlendirme programları uygulayarak. Fiziksel aktivitelerden önce yeterince ısınma hareketleri yaparak.
Katıldığınız temas gerektiren sporları yaparken, omuz destek pedleri gibi sporunuza uygun seçilmiş malzemeler kullanarak. Sakatlıktan sonra omuzu bandajlamak veya koruyucu kullanmak, sakatlığın tekrarını önleyebilir. Çok sık sakatlanıyorsanız, temas sporlarına katılmayınız.
BEKLENTİLER
DOĞRU SAĞLIK BAKIMI
Yerlerinden çıkan kemikleri tekrar yerleştirmek için yapılacak olan manipülasyon dahil, eklemi normal pozisyonuna döndürmek için doktor tedavisi. Akut veya sık tekrarlanan dislokasyonlar, eklemi tekrar düzeltmek ve stabilize etmek için cerrahi gerektirebilir.
Tedavi sırasında kişisel bakım.
TANI YÖNTEMLERİ
Kendi gözlemlediğiniz semptomlar.
Medikal özgeçmiş ve bir doktor kontrolü.
Omuz eklemi ve bitişik olduğu kemiklerin röntgeninin çekilmesi.
POTANSİYEL KOMPLİKASYONLAR
Sakatlanan bölgedeki veya yakınında olan sinirler, bağlar, tendonlar, kan damarları veya bağ dokulardaki geçici veya kalıcı sakatlıklardan dolayı oluşan uyuşukluk, soğukluk ve beniz solukluğu.
Omuz bölgesinde aşırı iç kanama.
Şok veya bilinç kaybı.
Özellikle daha önceki dislokasyon tam olarak iyileşmediyse, tekrarlanan dislokasyon. Tekrarlanan dislokasyonlarm çoğu, bağlarda tam iyileşme olmadığından veya doğuştan olan glenohumeral sakatlıklardan doğan anterior di slokasyonlardır.
MUHTEMEL SONUÇ: Omuz dislokasyonu düzeltildikten sonra, 2-8 hafta bir süre için bir omuz askısı veya alçı ile hareketsiz kalması gerekebilir. Sakatlanan bağların iyileşmesi en az 6 hafta gerektirir. Normal tedavi yöntemleri sakatlığın tekrarlanmasını öneleyemiyorsa, cerrahi oluncaya kadar aktivitelerinizi modifiye ediniz. Cerrahi sonrası, sakatlığın tekrarlanmaması için rehabilitasyon programı gerekir.
TEDAVİ YÖNTEMİ
İLK YARDIM
Şok olasılığını azaltmak için hastayı bir battaniye veya benzeri bir şeyler ile örtünüz. Mümkünse giysilerini kesiniz, hastayı hareket ettirmeyiniz. Uzman olmayan kişiler, çıkan kemikleri yerine getirmeye çalışmam alıdırlar.Hastanın boynunu, sakatlanan omuzunu ve dirseğini desteklenmiş splint ile veya omuz askısı ile hareketsiz hale getiriniz.
R.I.C.E (Rest=dinlenme, Ice=buz, C=kompresyon ve E=elevasyon (yükseltme) protokolüne uyunuz.
Doktor, ayrılan omuz eklemini normal durumuna getirmek için manipüle edecek ve yırtılan bağlar ve tendonları düzeltecektir. Manipülasyon ayrılma olayından sonra 4-6 saat içinde yapılmalıdır. Daha sonra, kanama ve vücut sıvılarının akması, hastanın şok geçirmesine ve başka problemlerin oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda bir çok doku elastikiyetini kaybederek normal durumuna dönmekte zorlanabilir. Manipülasyon, spinal veya genel anestezi gerektirebilir. Eğer kan damarları veya sinirlerde tahribat varsa, cerrahi mutlaka gerekecektir.
TEDAVİNİN DEVAMI - Evde:
Buz parçalarını koyduğunuz plastik bir torbayı, nemli bir havluya sararak sakatlanan bölgenin üzerine koyunuz. Bu buz tedavisini günde 3-4 defa, 20şer dakika süreyle uygulayınız.
Eğer daha iyi hissediyorsanız, sakatlık bölgesine, sıcaklık lambası, sıcak suya batırılmış havlu, sıcak suya girme, sıcak duş, ısı pedleri gibi sıcaklık veren yöntemleri sıkça uygulayınız.
Alçıya alman veya askıda olan kas grupları dışındaki tüm kaslarınızı çalıştırınız. Kas kasılmaları kemiklerin düzelmesini ve iyileşmesini hızlandırır.
Yavaşça ve sık aralıklar ile sakatlanan bölgeye yapılan masaj şişliği indirecek ve rahatlatacaktır.
İLAÇ: Doktorunuz:
Kemikleri birleştirme manipülasyonu sırasında, genel anestezi uygular veya kas gevşetici ilaçlar verir.
Hafif ve orta ağrılar için asetaminofen tabanlı ilaçlar, şiddetli ağrılar için narkotik tabanlı ağrı kesiciler, cerrahi gerekiyorsa, enfeksiyonu önlemek için antibiyotikler verebilir.
AKTİVİTE: Cerrahiden sonra aktivitelerinize yavaşça başlayınız. Doktorunuzun önerilerine uyunuz.
DİYET: Tedavi için gereken manipülasyon veya cerrahi yapılıncaya kadar yemeyin ve içmeyin. Karnınızdaki sıvı veya katı yiyecekler anestezi altında iken kusma yapabilir ve bu durum tehlike oluşturabilir.
İyileşme sürecinde yediğiniz yemek miktarını yaptığınız fiziksel aktiviteye göre dengeleyiniz.
REHABİLİTASYON
Askıya ihtiyacınız olmadığında rehabilitasyon egzersizlerine başlayabilirsiniz.
Egzersizlerden önce ve sonra 10 dakika buz masajını uygulayınız. Kalıplaşmış bir buz parçası ile sakatlığın oluştuğu bölgede 15 cm kadar bir alanı, dairemsi hareketler ile ovalayınız. Bu buz tedavisini 15'er dakika süreyle uygulayınız.

Powered By indirimli elektri